Drastyczny wzrost opłaty za wywóz odpadów

Ta wiadomość zbulwersowała tysiące mieszkańców terenów objętych działalnością związku międzygminnego GOAP, który zajmuje się tematem wywozu odpadów. Na posiedzeniu w dniu 2 listopada 2020 roku podjęto jednogłośnie uchwałę o drastycznej podwyżce opłat za wywóz odpadów stałych. Tak więc, wraz z początkiem nowego roku każdy mieszkaniec objęty GOAP zapłaci odpowiednio 25 złotych w przypadku budynków wielorodzinnych oraz 28 złotych w przypadku budynków jednorodzinnych (od 4 i poniżej 4 lokali). Przypomnijmy, że dotychczasowe opłaty wynoszą odpowiednio 14 i 16 złotych. Przedstawiciele GOAP tłumaczą między innymi podwyżkę jako "Wzrost kosztów za odbiór i zagospodarowanie odpadów", który z 5,2 mln złotych w 2019 roku miał wzrosnąć do aż 13,1 mln złotych w 2020 roku. Wskazują również na wzrost ilości oddawanych odpadów. Mieszkańcy nie rozumieją jednak całego mechanizmu, bowiem regularnie segregują odpady i "za karę" płacą coraz więcej, więc pytają: "po co segregować jak są za to karani"?
Mieszkańcy gminy Buk wskazują również, że za czasów działań ZGK Buk w tym zakresie wszystko było lepiej, czyli taniej, na czas i dokładniej, tymczasem obecnie mamy sytuacje, że śmieci nie są odbierane a reklamacje zgłaszane do GOAP często nic nie dają. Doszło niestety do sytuacji, którą przewidywali fachowcy, czyli likwidacji mniejszych firm a monopolu dużych, które teraz mogą dyktować swoje warunki finansowe. Dochodzi do tego sprawa tzw. martwych dusz, które nie są objęte żadną opłatą, bowiem zwyczajnie nie są ujęci w jakiejkolwiek ewidencji. Szacuje się, że to ilość około 100 tysięcy osób za które musimy zapłacić my wszyscy a sposobu na wykrycie oszustów nikt nie ma, choć trafniej jest napisać, że nikt na to nie ma ochoty a łatwiej jest przenieść te koszty na tych, którzy płacą. Nie ukrywajmy, że doskonale wiemy kto w naszej gminie wynajmuje pokoje dla pracowników ze wschodu i nie jest dla gminnych urzędników problemem, aby sprawdzić ilość zadeklarowanych osób.
Sposób, rodem ze Szczecina proponował wielokrotnie radny Tomasz Plewa, a który zaczyna stosować również np. Warszawa. Mowa o korelacji opłat za śmieci z opłatami za zużycie wody. Niestety, nie spotkało się to z zainteresowaniem przedstawicieli GOAP-u, a swego czasu, jeszcze poprzednia Rada Miasta skierowała tam swoje stanowisko.

O "martwych duszach" mówił również na jednym z posiedzeń radny Tomasz Giełda, jednak efektem tego było opublikowanie przez burmistrza Pawła Adama transkrypcji z części posiedzenia (choć podczas odsłuchu usłyszycie więcej niż postanowiono opublikować) , gdzie najważniejszym problemem było nazwanie przez radnego Buku pipidówką, samą istotą sprawy, niestety nikt się nie zajął i "martwe dusze" nadal mają się dobrze, a my... płaczmy i płaćmy.

Przeczytaj artykuł o tym- TUTAJ.

Co do samego głosowania podczas Zgromadzenia Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” , jak wspomnieliśmy, podwyżkę przegłosowano jednogłośnie i poparł ją również burmistrz Paweł Adam, który, jak wynika z protokołu posiedzenia, nie był zbyt aktywnym uczestnikiem.

Panie burmistrzu- mieszkańcy są najważniejsi, nie zaś jedna linia z innymi politykami. Warto było, nawet symbolicznie stanąć po drugiej stronie.

Obejrzyjcie posiedzenie.

  Informacje dot. zmiany opłaty za odpady od 1 stycznia 2021 r. [PDF 1MB]

 

Przeczytaj również

Popularne