Jaki jest rowerowy klimat? Weź udział w ankiecie

Samorządy Metropolii Poznań przystąpiły do Badania Klimatu Rowerowego 2020. Każdy cyklista może ocenić warunki infrastrukturalne, bezpieczeństwo, ale i relacje na linii rowerzyści – kierowcy. Mieszkańcy obszaru Metropolii w tydzień wypełnili blisko 1000 ankiet. Badanie prowadzone jest równolegle w innych europejskich krajach.

Klimat jest tematem gorącym. Czy ten rowerowy również, pokażą wyniki Badania Klimatu Rowerowego. BKR poszukuje odpowiedzi na pytania: Czy Twoja miejscowość odnosi się z sercem do ruchu rowerowego? Czy jazda rowerem w Twojej miejscowości sprawia radość, czy jest raczej źródłem stresów? Europejskie Badania Klimatu Rowerowego 2020 są próbą zebrania opinii o jakości warunków korzystania z roweru w Polsce. Realizuje je Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) w porozumieniu z innymi organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF).

Badania są prowadzone według sprawdzonej i rozwijanej przez Allgemeine Deutsche Fahrrad Club (ADFC) i Politechnikę Drezdeńską metodologii Fahrrad-Klima-Test. Proces badawczy składa się z trzech faz: rekrutacji zainteresowanych samorządów, badania właściwego (mieszkańcy – codzienni użytkownicy rowerów wypełniają anonimową ankietę, online lub stacjonarnie, w której oceniają warunki panujące w swoim mieście lub gminie) oraz przygotowania raportów. Obecnie trwa drugi z opisanych etapów. Wyniki przedstawiane są w 6-stopniowej skali i będą powszechnie dostępne.

Badanie ruszyło 5 listopada. W pierwszym tygodniu najwięcej ankiet na terenie Metropolii zostało wypełnionych przez cyklistów z Poznania (173), Mosiny (101) i Lubonia (97). Opinie płyną już ze wszystkich metropolitalnych samorządów, ale żeby wyniki zostały ujęte w końcowym raporcie potrzebne jest przekroczenie progów. Dla najmniejszych gmin (do 50 tys. mieszkańców) to 50 wypełnionych ankiet, dla największych (powyżej 200 tys. mieszkańców, w Metropolii dotyczy to Miasta Poznań) potrzeba minimum dwustu uczestników badania.

Udział w trwającym do grudnia Badaniu Klimatu Rowerowego 2020 jest możliwy po wejściu na stronę www.rowerowyklimat.pl, gdzie znajduje się ankieta. Pytania dotyczą 6 obszarów – klimatu ruchu drogowego, wartościowania korzystania z rowerów, bezpieczeństwa, komfortu jazdy i infrastruktury. Dodatkowym tematem, którego nie było we wcześniejszych, zagranicznych edycjach, jest sprawdzenie jak COVID19 wpływa na jazdę rowerem.

 

Informacja: Stowarzyszenia Metropolia Poznań

Przeczytaj również

Popularne