Przepraszam Panie Burmistrzu

Panie Burmistrzu. Przepraszam. 

Przepraszam za wszystkie negatywne opinie. Za te wszystkie cyniczne komentarze. Przepraszam za to, że niszczę Pana dobry wizerunek. Wizerunek wspaniałego gospodarza, przywódcy i polityka, który z całą mocą i zaangażowanie troszczy się o losy mieszkańców Miasta i Gminy Buk. Przepraszam Pana, że tak małostkowo drwiłem z wyprawy do Rzymu, że tak wspierałem tych “krnąbrnych” radnych, Pana Tomka, Pana Wojtka. Oni też powinni to zrobić i Pana przeprosić. Zamiast współpracować ciągle tylko węszą, szukają, pytają, krytykują. Kajam się przed Panem i przepraszam, za te wszystkie złe rzeczy co o Panu pisałem.

Lustro
Napisałem to, spojrzałem w lustro. Wie Pan co zobaczyłem?  “Czarną dupę”. Mam jeszcze wybór. Mogę tak jak większość się w niej urządzić, albo iść swoją drogą. Nie wybrałem “Czarnej dupy” i nikt mi jeszcze kręgosłupa nie złamał i nie złamie. 

 

Pandemia obojętności
Chorobą naszych czasów jest obojętność. Ta choroba dopadła wielu z Was, ale jestem pełen nadziei i wiary, że większość z Was prędzej czy później ją pokona.  Nie ma na tą chorobę szczepionki, jest tylko i wyłącznie silna wola, odwaga i zaangażowanie aby zatroszczyć się o swój własny los a przede wszystkim przyszłość kolejnych pokoleń.


Prawdziwa cnota krytyk się nie boi.
Krytyki boją się ludzie słabi i strachliwi nie mający merytorycznych argumentów, reagują na krytykę agresją i zastraszaniem. Wstęp dzisiejszego artykułu jest oczywiście ironią. Musicie sobie uświadomić, że Wasz los nie leży w rękach polityków, lecz w Was samych. To Wasza postawa na wyborach, jak również pomiędzy nimi  deprymuje to w jakim kraju żyjecie. 

Możecie być bierni, obojętni. Możecie również wielbić władzę i jej słodzić. Wasz wybór. Możecie też ją krytykować i to powinniście robić, bo to obywatelski obowiązek patrzeć władzy na ręce i oczekiwać wyjaśnień. Nikt za Was tego nie zrobi, ani opozycja ani media. 

 

Media kluczem do przyszłości
Większość z Was wie, dlaczego PIS nadal jest u władzy. Bo ma media, a ma je dlatego, że je opłaca z Waszych pieniędzy. To dzięki propagandzie w publicznej Tv nadal są u władzy, i co gorsza ta propaganda jest skuteczna. Mam wrażenie, że władza w Buku czerpie garściami wiedzę jak zawładnąć mediami i  jak kreować jedynie słuszną rzeczywistość. Rzecz jasna rzeczywistość krainy mlekiem i miodem płynącą.

Dla tych wytrwałych co zaglądają do BIP, czyli Biuletynu Informacji Publicznej czekają ciekawe informację. Otóż na propagandę władza w Buku wydała w minionym roku blisko 100 tys złotych. To jest kwota brutto, i to istotna informacja, ponieważ Pan Burmistrz, nie wiem dlaczego, ale domniemywam, na interpelację Pana Tomka odnośnie kosztów obsługi medialnej podaje kwoty netto. Kwota netto jest wartością prawdziwą, lecz jak dla mnie to zwykłą manipulacja, bo przecież większość z Was, a przede wszystkim Pan Panie Burmistrzu Pawle Adamie, wiemy, że dla Miasta i Gminy Buk istotne są kwoty brutto,  tak samo jak w Biedronce na etykietach mamy kwoty brutto a nie netto, bo tyle Gmina musi zapłacić, tak samo ja Wy za bułkę w Biedronce.. No ale zawsze to lepiej wygląda, że rocznie za artykuły w Naszym Głosie Poznańskim płacimy 10 tys. zamiast kwoty brutto blisko 13 tys. Jak policzymy koszty Lech Press, WTK i Kosyniera to wychodzi nam blisko 100 tys zł. Poczytajcie, popatrzcie na te filmy i wyciągnijcie wnioski komu służą te media. Gazeta Bukowska nie jest oczywiście obiektywna i nią nigdy nie będzie. Ale daje wybór, za który nic nie musicie płacić. Na te pozostałe składamy się wszyscy czy tego chcemy czy nie. 


Konfetti
Teraz troszkę sarkazmu, takiego smutnego. 

Opanował Pan Panie Pawle, już chyba wszystkie możliwe kanały medialne, lecz dotychczas telewizja, była troszkę przez Pana zaniedbana. No i doczekaliśmy się hitu jak to Buk rozkwita za Pana kadencji. Otóż ten hit, jak dla mnie to zwykły kit na poziomie filmu rodem  z wesela z lat 90-tych. Naprawdę, przeszedł Pan samego siebie, zastanawiam się w jakiej rzeczywistości ja żyje, bo chyba równoległej :) Chciałoby się powiedzieć, żyjemy w idealnym miejscu, mamy fantastycznego władcę, wprawdzie troszkę taki obrażalski, często strzela fochy, ale jednak to on nas prowadzi ku lepszemu światu.

Czegoś jednak mi w tym materiale filmowy zabrakło, czuje jakiś taki niedosyt. Zastanawiam się, analizuje, co to może być.. Już wiem, droczę się, bo tak naprawdę od samego początku wiedziałem czego tam zabrakło. Konfetti. I powiem więcej, znam, jestem pewien, kto by te konfetti przygotował. Pan Mirek razem z panem Tomkiem Plewą. Na ostatniej sesji taki właśnie był ich odbierałem, jak tandem tnący nożyczkami konfetti, które Burmistrz zrzuca z helikoptera nad miastem. Dla wyjaśnienia posłuchajcie nagrania z sesji, a sami się przekonacie, jak wyrobili 300% normy w produkcji konfetti  i atakach na politycznych oponentów Burmistrza. 

I tak tylko tutaj zostawię do przemyślenia, czy ktoś jeszcze pamięta zaciągniętym zobowiązaniu na kwotę 10mln na realizację tych wszystkich inwestycji, ale co tam, przecież spłata zobowiązania wypada poza okresem Pawła Adama, i nie było by w tym nic kontrowersyjnego, gdyby nie to, że realizowane inwestycje nie będą generowały oszczędności ani nie przyniosą dodatkowych dochodów. A jednak nadal są wśród nas osoby, co krytykują decyzję poprzednika i utworzeniu strefy w Niepruszewie, jakoś jednak nie widzą, albo nie chcą widzieć, że inwestycja w strefa przynosi wymierne i namacalne środki, z których można realizować inne inwestycje.

 

Cambridge Buk Analytica
Nigdy nie lubiłem i zawsze stroniłem od teorii spiskowych. Tym razem przedstawię Wam swoją teorię spiskową, chociaż w moim przekonaniu, to nie tyle teoria co teza. 

Kto śledzi uważnie dyskusje na Facebooku, kto ogląda sesje i słucha wypowiedzi radnych, może mieć wrażenie, że pewne osoby biorące udział w dyskusji ze strony obozu władzy, wypowiadają się w tym samym stylu, To nie jest przypadek, wprawdzie są to różne osoby, ale styl wypowiedzi, forma gramatyczna jest łudząco podobna. Panie Błażeju, Panie Filipie, Panie Mirku….Niby trzy różne osoby a ten sam styl, ta sama gramatyka. Może się mylę, a może nie, ale mam prawo mieć swoje zdanie, i jak dla mnie: Wasze wypowiedzi pisała jedna i ta sama osoba, lecz jest to tylko teoria spiskowa albo i nie. Odpowiedź znacie Wy i nie tylko.


Gdzie jest opozycja.
No właśnie gdzie jest opozycja? Pisze listy do posłów i lansuje się na drzewach. Czasami troszkę ponarzeka, wyśmieję Burmistrza, czasami zgłosi własny projekt, własny pomysł, ale nie dąży do celu, mam wrażenie, że zmierza do miana opozycji totalnej. Obym się mylił. Takie mam wrażenie, i o ile bardzo cenię opozycję, która sama siebie nie nazywa opozycją, lecz mam świadomość, że w innych samorządach władza nie ma takich ludzi jak Wojtek, Tomek i Michał. Mam jednak prawo wymagać więcej, bo to Wy tam jesteście i to Wam społeczeństwo powierzyło swoją przyszłość.

Panowie, złożyliście projekt uchwały w sprawie statutu gminy. Obóz rządzący oczywiście zagłosował przeciw, w sumie nie wiem dlaczego, pewnie dla zasady, bo merytorycznych argumentów nie przedstawili. I jakby to powiedzieć, zabraliście zabawki z piaskownicy i wróciliście do domu. No ok w sumie nie było wyjścia, ale jak już wróciliście do domu, to trzeba było zrobić coś więcej niż ponarzekać. Trzeba było zacząć nagrywać te wszystkie komisje i samemu upubliczniać nagrania. Można ? Pewnie, że można, w ten sposób obnażyli byście niemoc i upór władzy. Cel zostałby osiągnięty, społeczeństwo miałoby swobodny dostęp do informacji publicznej, ale co najważniejsze pokazalibyście, że się da!. Jak się coś zaczyna i się obrywa na wstępie, to trzeba walczyć dalej, do skutku!

Zadając retoryczne pytanie gdzie jest opozycja, skupiłem tylko uwagę na tych najbardziej aktywnych radnych. Trzeba zadać sobie pytanie gdzie są pozostali radni? 

Nie wiem czy te zdalne sesje ich jakoś stresują czy co, ale mam wrażenie, że w naszej radzie mamy tylko 5 radnych. A gdzie się podziała pozostała 10 ? Może w warcaby grają podczas sesji i komisji ? 

I Liga
Radni aktywnie uczestniczący w sesji. Na pierwszym miejscu oczywiście Pan Plewa, który naprawdę dużo mówi,co nie idzie w parze z treścią, ale jednak chwała mu za aktywność:
Tomasz Plewa
Wojciech Dudkiewicz
Tomasz Giełda
Michał Korbas

W sumie w pierwszym zestawieniu powinien znaleźć się jeszcze Pan Mirek, ale jakby to powiedzieć jest aktywny w dwóch dziedzinach: słodzenie Burmistrzowi i żenujące atakowanie obywatelskiej postawy radnych, którzy znaleźli się w pierwszym zestawieniu z wyłączeniem Pana Tomka Plewy. Dlatego Pan Mirek póki co najwyżej co można dać to:

II Liga
Mirosław Adamczak

III Liga
Szanowni radni z III ligi, mimo wielu przemyśleń nie znalazłem ani jednego powodu, dla którego mielibyście dalej pełnić swoje funkcje. Nie ma Was, tzn w sumie ciałem jesteście, ale duchem. Odpowiedzcie sobie sami a przede wszystkim swoim wyborcom, mieszkańcom, po co tam jesteście ? Chyba tylko po to żeby głosować jak Pan każe i co miesiąc odebrać swoją dietę. A może się mylę?

Elżbieta Batura
Paweł Cieślak
Marcelina Drzymała
Piotr Goroński
Andrzej Jankowski
Daniela Kalemba
Anna Kowalska
Leszek Mensfeld
Dariusz Pańczak
Robert Rutkowski


Zostawmy na chwilę naszego władcę i skupmy się na radzie. To bardzo ważne, bo mało kto docenia siłę radnych, to przecież oni głosując za lub przeciw decydują co się w naszej gminie dzieje. To ich głosy decydują o tym czy będzie realizowana ta czy inna inwestycja. To tak naprawdę oni decydują czy zrobią nową drogę w Buku czy na wiosce. Wydaje się Wam, że to Burmistrz o tym decyduje. Jesteście w błędzie. W obecnej sytuacji, w obecnym podejściu poszczególnych radnych tak to wygląda i tak to jest, lecz wcale tak nie musi być. Przecież to radni zatwierdzają lub nie inwestycje proponowane przez burmistrza.W swoich komentarzach często Macie pretensje do Burmistrza. Otóż to jest Wasz największy błąd. Miejcie pretensje do swoich radnych, bo to oni zatwierdzają tę czy inną inwestycję, nie Burmistrz, tylko rada, bo Burmistrz jest tylko i aż organem wykonawczym i wykonuje to na co rada się zgodzi. Burmistrz, jako sprawny polityk, będzie realizował projekty, które mają dużą szansę na dofinansowanie, taką przyjął strategię, która politycznie jest słuszna bo statystycznie i propagandowo zwiększa potencjał inwestycyjny. Pytanie tylko czy jest to sprawiedliwe, bo przecież podatki płacą wszyscy i wszyscy oczekują społecznej sprawiedliwości. 

Doszliśmy teraz do etapu sprawiedliwości, do etapu jak sprawiedliwie rozdzielać publiczne inwestycje.Lekarstwem i odpowiedzią na ten problem jest jedno słowo. Dialog. 

W ostatniej propagandzie Burmistrz chwalił się, że lubi miło zaskakiwać radnych o kolejnych sukcesach związanych z pozyskaniem środków na inwestycje. Żłobek, biblioteka, parki parkingi itp. Zauważcie, że radni zostają postawieni przed faktem dokonanym, stają przed wyborem czy głosować, za realizacją inwestycji czy nie, i na tym etapie nie mają wyjścia głosują za bo głos przeciw będzie w samorządowych mediach odpowiednio opisany :).

Po tym długim wstępie zmierzam do celu Szanowni radni. To Wy musicie mieć odwagę powiedzieć czasami stanowcze NIE, to Wy musicie pokazać Burmistrzowi czego oczekujecie, To Wy musicie ustalić jakie inwestycje, w jakiej kolejności i w jakich proporcjach mają być realizowane w całej gminie. Nie możecie być maszynką do głosowania za tym co ustali i powie Burmistrz. Ja nie twierdzę, że Burmistrz wszystko robi źle, ja tylko i aż pokazuje to co mi się nie podoba. Lecz to Wy jesteście odpowiedzialni za ostateczne decyzje, bo to Wy decydujecie czy będzie nowa droga w Buku, w Niepruszewie czy w Dobrej, lecz jesteście słabi, nie macie pomysłu, stoicie z rękami w kieszeni i  głosujecie za albo narzekacie. To jest dokładnie tak samo jak w krajowej polityce. Wszyscy winą obarczają dyktatora Kaczyńskiego, ale to przecież nie Kaczyński decyduje, tylko z imienia i nazwiska posłowie. Wymienię choćby jednego. Bartłomieja Wróblewskiego. Tak, tego samego, któremu burmistrz Paweł Adam dziękuje i pisze dobra robota, ale zapomina, że ten sam poseł Bartłomiej Wróblewski, który ramię w ramię z kolegami i koleżankami z PISu pozwala na to co z naszym krajem robi Jarosław Kaczyński. To nie Kaczyński tylko za to odpowiada, to ta rzesza szeregowych posłów, to oni na to pozwalają. I tak samo w Buku jak i w całym kraju nie miejcie pretensji ani do Kaczyńskiego ani do Pawła Adama, tylko do radnych i do posłów, bo to oni przyzwalają na to co się dzieje na szczeblu lokalnym i centralnym.
Panie Pawle, pozowanie do zdjęć z posłem Wróblewskim to jedno, ale pisanie, do tego Pana dobra robota, bez względu na to czy się przyczynił czy nie do przyznania dotacji, jak dla mnie, moralnie jest do nie do zaakceptowania. Cel nie uświęca środków, a Pan Wróblewski jest kim jest, jest w takiej formacji politycznej a nie innej i to on odpowiada za to co się w Polsce dzieje, to on ponosi odpowiedzialność, za rozmontowanie wymiaru sprawiedliwości, za ręczne sterowanie prokuraturą, za wysługiwanie się Policją, która coraz częściej określana jest już nie jako policja lecz milicja, która ściga ludzi z tęczowe Maryjki, która łamie ręce kobiecie, która zabrania konstytucyjnych praw do demonstracji. To Pan Poseł Wróblewski jest współodpowiedzialny, a Pan, bez względu na kontekst, współpracuje z takimi ludźmi. Pana wybór. 


Michał Korbas
Panie Michale, Pan to tak troszkę lawiruje. Ma Pan tą świadomość, że będąc w opozycji nic Pan nie uzyska dla swoich wyborców. Lecz moralność nie pozwala Panu na obojętność wobec draństwa władzy i wazeliniarstwa niektórych radnych. Za to ma Pan u mnie duży plus. Brakuje jednak pomysłu na skuteczność, niestety w ten sposób nic Pan nie osiągnie, lecz co ważne zachowa przyzwoitość. Jest Pan w arcytrudnej sytuacji, lecz wierzę, że to pana motywuje i nie pójdzie Pan drogą na skróty. Cel nie uświęca środków i proszę pamiętać, że to radni decydują a Burmistrz wykonuje. Nie ma rzeczy niemożliwych.


Presja ma sens
Banał ale prawdziwy, chociaż każdy polityk bez trudu temu zaprzeczy.

Myślicie, że  gdyby nie presja społeczna w sprawie czystego powietrza, to gmina i tak zakupiłaby drona?

Pewnie NIE. Myślicie, że gdyby nie presja społeczna w  sprawie wycinki drzew, to nie byłoby tylu nasadzeń, to nie byłoby pomysłu nowego parku przy dworcu? Pewnie NIE.

Pamiętacie jeszcze wycieczkę do Rzymu za 70 tys? Pewnie NIE, ale to dzięki presji więcej na takie wycieczki nie pojadą.

Przecież te presja przynosi rezultaty. Władza się do tego nie przyzna, ale tak jest. I te wszystkie negatywne opinie w sprawie wycinki drzew, często naginane, lecz słuszne, wpływają na decyzje władzy, bo władza ma tą świadomość, że patrzą jej na ręce, a jak patrzą to musi zrobić tak, żeby patrzyli tak jak chce władza. Trzeba przyznać i z uznaniem odnieść się do nowych nasadzeń, i mówię to z pełną powagą i uznaniem, nowe nasadzenia, a przede wszystkich ich realizacja zasługuje na słuszną i  w pełni prawdziwą pochwałę. Ma tu na myśli opiekę nad nowymi nasadzeniami. To nie są tylko statystyczne nasadzenia, lecz ściółkowanie, podlewanie  troska zasługują na wyrazy uznania i profesjonalizmu. Ja twierdzę, że to pośredni efekt społecznej presji. Jeśli tak jest to zobaczcie sami czy presja ma sens. 


Obiektywne źródło informacji
Jest takie jedno źródło, najbardziej obiektywne ze wszystkich. BIP. Biuletyn Informacji Publicznej. Poczytajcie sobie interpelacje radnych, a przede wszystkich odpowiedzi Burmistrza na te interpelacje. I sami wyciągnijcie wnioski, bo tam są suche fakty a nie kolorowe propagandowe informacje z krainy mlekiem i miodem płynące. 

Poczytajcie sobie o przetargu na ul. Sportową to się dowiecie skąd opóźnienia w realizacji inwestycji. Tam się dowiecie, jak odrzucono w tym przetargu ofertę pod pozorem rażąco niskiej ceny, zobaczycie wyrok KIO w tej sprawie, a potem przekonacie się, że w kolejnym przetargu pomimo jeszcze bardziej rażąco niskiej ceny, oferta nie została odrzucona. Wnioski wyciągnijcie sami.

I na koniec Panie Pawle. Jak już pan zakłada tą maskę to mam prośbę, aby Pan się troszkę bardziej postarał i jednak zasłaniał nie tylko brodę ale usta i nos. To tak ze względu na szacunek do prawa, jest jakie jest, można się z nim nie zgadzać, ale jako przedstawiciel władzy, powinien Pan z całą  starannością go przestrzegać.

Szanowni radni, Panie Burmistrzu jak tam sprawy umowy Parku przy Dworcowej ? Będzie aneks do umowy czy nadal stoicie na stanowisku, że umowa jest okej ? Jakbyście nie zauważyli sytuacja Kościoła Katolickiego zmienia się i z perspektywy 30 lat...nasze dzieci będą musiały zmierzyć się z bałaganem jaki im zostawicie. Pamiętajcie Szanowni radni to Wy będziecie za to odpowiedzialni, przeznaczając kolejne środki na w nieruchomość, którą w każdej chwili mogą nam zabrać….

 

Przeczytaj również

Popularne