"Świeć przykładem - bądź widoczny"

Z dnia na dzień zmrok zapada coraz wcześniej, towarzyszą nam ciemne poranki, a mgła i opady deszczu nie należą do rzadkości. Czynniki te jednoznacznie zwiastują nadchodzący okres jesienno-zimowy. W trakcie jesieni i zimy warunki panujące na drogach ulegają pogorszeniu i znacząco przekładają się na stan bezpieczeństwa. Właśnie wtedy osobami szczególnie narażonymi na udział w zdarzeniach drogowych są piesi.

To już IV edycja akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Świeć Przykładem – bądź widoczny!”. Korzystanie z elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności pieszych powinno być świadome. Sam fakt posiadania elementów odblaskowych nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa osób poruszających się pieszo. Należy nosić odblaski w taki sposób, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jednym z celów akcji prowadzonej m.in. przez wielkopolskich policjantów jest zachęcenie do noszenia elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu po zmierzchu nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale także na terenach miejskich. Pamiętać należy, że każdy najmniejszy element odblaskowy umieszczony prawidłowo na odzieży, czy też torbie podręcznej, znacząco zwiększa szanse pieszego na drodze. Wszędzie można spotkać niedostatecznie oświetlone odcinki drogi, które w wielu przypadkach niestety stanowią jedyną ścieżkę dla pieszych. „Świećmy przykładem” korzystając z elementów odblaskowych w sposób świadomy i zadbajmy tym samym o własne życie i zdrowie.

 

WRD KWP Poznań/PG

 
 

Przeczytaj również

Popularne