Uczennice z Buku wśród nagrodzonych w konkursie „Złota Żaba 2020/21

Ogłoszone zostały wyniki konkursu „Złota Żaba”, którego celem jest nagrodzenie tych, którzy myślą nieszablonowo. W 28. „Złotej Żabie” wzięło udział 3 310 uczniów klas VII i VIII w 172 szkołach w województwach: wielkopolskim i lubuskim, także w Buku. Laureatką konkursu z język polskiego i literatury została m. in. Monika Hanyż, uczennica SP im. Bohaterów Bukowskich w Buku, a jej koleżanka Laura Szczerbowska otrzymała wyróżnienie.

Organizatorem „Złotej Żaby” jest Fundacja Edukacji Społecznej EKOS, która prowadzi w Swarzędzu I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz Szkołę Podstawową z Oddziałami Dwujęzycznymi. Obie szkoły znane są z najwyższych efektów nauczania[1].  Autorami zadań konkursowych są nauczyciele tych szkół oraz nauczyciele akademiccy z poznańskich uniwersytetów -  Instytutu Filologii Polskiej UAM oraz Katedry Matematyki Stosowanej UEP.

 

Uczestnicy wybierają dziedzinę: język polski i literatura lub matematyka. Niezależnie od dziedziny stają przed wyzwaniem rozwiązania zadań szczególnych, wymagających - w mniejszym stopniu niż wiedzy -  wyobraźni, kreatywności oraz umiejętności logicznego i niestereotypowego myślenia.

 

Licząca 80 nazwisk lista laureatów i wyróżnionych została ogłoszona 10 kwietnia na stronie internetowej  zlotazaba.pl. O zajętym miejscu zdecydowała suma punktów za dwa etapy. Prestiżowe statuetki Złotej Żaby, dyplomy, nagrody rzeczowe (książki, sprzęt elektroniczny) i upominki od sponsorów laureaci i wyróżnieni odbiorą z rąk dyrektorów swoich szkół. Organizator „Złotej Żaby” - Fundacja Edukacji Społecznej EKOS - przyznała też stypendia i zwolnienia z egzaminów dla laureatów i wyróżnionych, którzy podejmą naukę w jej szkołach

Przy organizacji „Złotej Żaby” z Fundacją EKOS współpracuje kilkuset dyrektorów szkół i nauczycieli w szkołach. Konkurs wspierają i współfinansują jednostki samorządowe: Województwo Wielkopolskie, powiaty: poznański, kościański, szamotulski, miasta i gminy: Swarzędz, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Września. Nagrody sponsorują firmy: ENEA Operator, Biofarm, Terravita. Patronat medialny nad „Złotą Żabą” sprawuje Radio Poznań.[1] W roku 2020 absolwenci LO uzyskali drugi najwyższy wynik egzaminów  maturalnych w Wielkopolsce – Ranking Maturalny Perspektyw 2021: licea.perspektywy.pl

Wyniki egzaminów ósmoklasisty zdawanych w Szkole Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi Fundacji EKOS w Swarzędzu także należą do najwyższych w województwie.

Przeczytaj również

Popularne